W numerach

Przedstawiamy wybrane eseje i artykuły drukowane na łamach "Dialogu".

Dialog Styczeń 2024 | 1 (803)

Rozmowa z Igą Gańczarczyk, Aleksandrą Janus, Weroniką Pelczyńską i Romą Sendyką.
Rozmowę prowadzi Zuzanna Berendt

Agata Skrzypek, Paweł Wodziński, Agata Dąbek
Dialog Styczeń 2024 | 1 (803)

W tym wątku będziemy gromadzić nadesłane odpowiedzi na pytanie "Jakiego «Dialogu» potrzebujemy?".
Pytanie to stawiamy sobie - oraz środowisku - w związku z powrotem "Dialogu" po przerwie i toczącymi się dyskusjami nad jego kształtem.

Dialog Styczeń 2024 | 1 (803)

Z Wiktorią Kobiałką, Polą Pańczyk, Stefanią Sural i Jagodą Szymkiewicz rozmawia Barbara Klicka

Justyna Drath
Dialog Styczeń 2024 | 1 (803)

Na scenie trumny na kółkach. Dziewczyny najpierw są w nich ukryte, potem z nich wychodzą, pchają je przed siebie, nonszalancko, zapraszają publiczność do środka. Trumny zamieniają się w łóżka. Jak wynika z rozmowy z twórczyniami, artefakty te wzięły się od anegdoty – jedna z dziewczyn, Mimi (Milena Klimczak), zadumała się nad przyszłością projektu teatralnego, rosnącego razem z twórczyniami: skoro zaczyna się od Dziewczynek, biegnie poprzez Dziewczyny i ma w planie Kobiety, to wiadomo, na czym się to wszystko skończy.

Kolektyw Kasandra
Dialog Styczeń 2024 | 1 (803)

Kiedy zaczynałyśmy pracować nad tym tekstem, o szyby deszcz dzwonił, deszcz dzwonił, ale nie jak u Staffa jesienny, a lutowy, nowy rodzaj opadu.

Alicja Nauman, Justyna Szklarczyk
Dialog Maj 2023 | 5 (798)

Widzisz, ani ty, ani ja nie potrafimy zamknąć oczu i puścić się na całego, ani też żyć jak należy, przykładnie. Tu nam za ciasno, za głupio, za ordynarnie, a tam, w tym nowym, lepszym świecie – za mądrze, za chytrze, za fałszywie. I tu źle, i tam źle – wszędzie źle i wszędzie nieswojo. Gdy się w życie wchodzi z takim bagażem jak my, to akurat wystarczy na rynsztok.

albo porozmawiajmy o ekosystemie sztuk performatywnych
Dialog Maj 2023 | 5 (798)

Rozmowa z Arturem Jóźwikiem, Urszulą Kropiwiec, Grzegorzem Laszukiem, Aldoną Machnowską-Górą, Anną Rochowską i Joanną Szymajdą, z głosami publiczności: Olgi Drygas, Justyny Lipko--Koniecznej, Ramony Nagabczyńskiej, Tomasza Platy, Pawła Płoskiego, Łukasza Strzelczyka i Wojtka Ziemilskiego.

Rozmowę prowadzili Piotr Morawski i Katarzyna Niedurny.

 

Małgorzata Szpakowska
Dialog Maj 2023 | 5 (798)

„Uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie” (s.237). To ostatnie zdanie książki Annie Ernaux.1 Bardzo proustowskie i zarazem mylące; ta ni to powieść, ni to autobiografia opowiada o życiu spełnionym, którego nie trzeba odzyskiwać. Jej autorka (narratorka) niczego nie żałuje i z niczego się nie tłumaczy; przy pozorach otwartości jej powściągliwość aż rani.

Z Tomaszem Manem rozmawia Justyna Jaworska
Dialog Maj 2023 | 5 (798)

Byłeś w harcerstwie?

No, oczywiście! Obsikałem totem! Byłem wtedy metalowcem i starszy kumpel, też metalowiec, powiedział mi: „Wiesz, Tomek, ch***we są te totemy, weźmy je obsikajmy”. O mało nas za to nie wyrzucono z obozu. Najbardziej wkurzyły się dziewczyny, bo to one stroiły je w kwiateczki, te totemy.

A słyszałeś już wtedy o historii Małej Piętnastki?