Nagroda Kamyk

Nagroda im. Konstantego Puzyny

W 2015 roku w dwudziestopięciolecie śmierci Konstantego Puzyny z inicjatywy redakcji „Dialogu” i Instytutu Książki ustanowiona została nagroda jego imienia. Nagroda jest przyznawana corocznie za działalność teatralną łączącą sztukę i życie, twórczą oryginalność z zaangażowaniem w sprawy publiczne.

Laureatom wręczana jest statuetka „Kamyk Puzyny” zaprojektowana przez Krzysztofa M. Bednarskiego oraz 10 tys. złotych. O wyborze laureata decyduje kapituła złożona z redaktorów pisma i laureatów z ubiegłych lat. Wręczenie nagrody odbywa się 13 kwietnia - w dniu urodzin jej patrona.

Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika „Dialog”, a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: „Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?”.

Laureatami Kamyka Puzyny są:

2015 Komuna // Warszawa

2016 Justyna Sobczyk

2017 Aktorki, Aktorzy oraz Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu

2018 Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy pod kierownictwem Jacka Głomba

2019 Dorota Buchwald i zespół Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

2020 Ewa Guderian-Czaplińska

2021 Joanna Szczepkowska

2022 Teatr "Brama" w Goleniowie

REGULAMIN NAGRODY  Pobierz

Nagroda Kamyk 2022

Nagroda im. Konstantego Puzyny została w tym roku przyznana Teatrowi „Brama” w Goleniowie, działającemu od 1996 roku pod kierownictwem Daniela Jacewicza, za konsekwentną, zespołową pracę teatralną i społeczną.

Nagroda Kamyk 2020

„Oby drzewa, z których zrobią nasze trumny, rosły jak najdłużej!” – czy to nie piękny toast? Podobno gruziński (znajomi Gruzini, zapytani o narodowe autorstwo, zrobili wielkie oczy…). W połowie się z tym toastem utożsamiam, w połowie przeciw niemu protestuję.

Nagroda Kamyk 2020

Filippides ostatkiem sił przybiegł do Aten z wiadomością, która była dobra i zła: Grecy wygrali brawurowo bitwę pod Maratonem, ale wroga flota płynie teraz prosto na Ateny. Dobrą wiadomość Ateńczycy będą mogli w przyszłości opiewać i zdążą się nią jeszcze nacieszyć, ale teraz przerazili się złą.

Nagroda Kamyk 2020

GODLEWSKI: W Ewie Guderian-Czaplińskiej imponował mi pewien rodzaj myślenia poza schematami. I nieprzywiązywanie się do własnych rozwiązań czy myśli.

Nagroda Kamyk 2020

Teresa Żarnowerówna może się wydawać nieco osobliwą bohaterką rozważań teatrologicznych, skoro dane na temat jej poczynań na polu teatru są mniej niż skąpe.

Nagroda Kamyk 2020

Realizacja Ewa Hevelke i Michał Januszaniec