zrzut_ekranu_2022-05-24_o_17.53.47.png

„Kolumbowie – rocznik 20”, reż. Janusz Morgenstern, TVP, 1970.

Jerzy Trela

Ewa Hevelke
Blog
24 Maj, 2022

Kiedy w ubiegłą niedzielę zmarł Jerzy Trela, internet wypełnił się informacjami o śmierci wybitnego aktora, Mistrza Mowy Polskiej, Mistrza Słowa, legendy polskiego teatru, aktora paradoksalnego, który na wieczność zapisał się w historii teatru polskiego, spotkanie z którym było darem, a poznanie go zaszczytem.

Na publikowanych zdjęciach stoją: Konrad z Dziadów Konrada Swinarskiego, Wyzwolenia Konrada Swinarskiego, Ignacy ze Ślubu Jerzego Jarockiego, Jasiek z Wesela Jerzego Grzegorzewskiego, Joachim von Pasenow z Lunatyków Krystiana Lupy, Ojciec z Pieszo Kazimierza Kutza. Stoi też niepozorny człowiek w garniturze z mocno zaznaczonymi rysami dojrzałej twarzy.

Nagle widzę nagłówek: Odszedł ostatni zbójnik z bandy Janosika – Kultura.onet.pl. Myślę: Trela był w bandzie Janosika??? No, przecież! Jasne, że był!

Popatrzyłam na fotos i na grupę wyrazistych postaci, które zaprzątały moją wyobraźnię i kiedyś były dla mnie bardzo ważne.

I pomyślałam: Tak, ja też żegnam swojego Jerzego Trelę. Tego, z dialogu do innego serialu:

– Jagiełło, a który ty właściwie jesteś?
– …Władysław.

Udostępnij

Ewa Hevelke

W zespole redakcyjnym „Dialogu” od 2019 roku. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Redaktorka Encyklopedii Teatru Polskiego. Stale współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem 21, Muzeum Teatralnym. Współautorka filmów found footage w projekcie „Teatr Publiczny. Przedstawienia”.