nog_i_obiefb_obie_dogs_journey.jpg

Facebook/Obie Dog's Journey

Pieskie sprawy

Ewa Hevelke
Blog
29 cze, 2022

Znacie historię Obiego? Mniej więcej piętnaście lat temu na Facebooku pojawił się profil Obie Dog’s Journey ze zdjęciami przerażająco otyłego jamnika. Pies ważył trzydzieści pięć kilo i nie był w stanie sam się poruszać. Właściciele podwieszali go na specjalnych pasach, by móc wyjść z nim na trawnik. O bieganiu nie było mowy, łapki zwierzęcia nie dotykały podłoża. Nora Vanatta, nowa właścicielka, rozpoczęła długi i żmudny proces odchudzania zwierzęcia. Profil, na którym opisywała codzienne zmagania, obserwowało coraz więcej ludzi i wyrażało radość z każdego utraconego grama. Pewnego rodzaju rytuałem przy porannej kawie, było dla mnie sprawdzenie, co tam słychać u Obiego. Po trzech latach diety, kilku operacjach pies ważył dwanaście kilo i miał blisko czterysta tysięcy fejsbukowych przyjaciół na całym świecie. Z czasem moje zainteresowanie Obiem osłabło. Sprawdzałam niekiedy, jak się miewa. Na zdjęciach szalał z podobnym sobie, szczupłym i radosnym jamnikiem. Uśmiechałam się, patrząc na fotografie i wracałam do swoich spraw.

Wczoraj Obie umarł. Po długim, szesnastoletnim, pełnym zwrotów akcji życiu i kilku tygodniach od śmierci swojego kumpla ze zdjęć. To był bardzo fajny pies i bardzo krzepiąca historia o tym, że niemożliwe jest osiągalne, jeśli odpowiedzialnie działamy w jasnej sprawie.

Piszę to w tygodniu protestów pracowników TR Warszawa, tygodniu premiery Królowa na Netflixie, tygodniu zakończenia roku szkolnego, tygodniu pierwszej fali upałów.

Udostępnij

Ewa Hevelke

W zespole redakcyjnym „Dialogu” od 2019 roku. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Redaktorka Encyklopedii Teatru Polskiego. Stale współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem 21, Muzeum Teatralnym. Współautorka filmów found footage w projekcie „Teatr Publiczny. Przedstawienia”.