Kto to był Stampf’l?

Redakcja
Blog
25 kwi, 2023

Tylko raz w historii „Dialogu” zdarzyło się, że redaktor naczelny został przyniesiony w teczce i nominowany bez aprobaty zespołu redakcyjnego – po Marcu 1968 i wypędzeniu z Polski Adama Tarna, naczelnym pisma został Stanisław Stampf’l. Trzy lata jego rządów, jak wspominają świadkowie, to okres zapaści i smuty. Bardzo się obawiamy, że ta sytuacja może się powtórzyć, sądząc z tajemnicy, jaką otoczona jest osoba nowego naczelnego i braku jakichkolwiek konsultacji z redakcją w tej sprawie.

Dla pełnej informacji:

„Dialog”, miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej, należy do czasopism patronackich Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymujących stałe dotacje. Wcześniej był wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 2010 roku przez Instytut Książki, podobnie jak „Akcent”, „Literatura na Świecie”, „Nowe Książki”, „Odra”, „Teatr”, „Twórczość”.

„Dialog” został założony w 1956 roku przez Adama Tarna, dramatopisarza i tłumacza, który kierował pismem do 1968 roku, kiedy antysemicka nagonka zmusiła go do wyjazdu. Współzałożyciel „Dialogu”, Konstanty Puzyna został redaktorem naczelnym w 1972 roku, a w 1991 funkcję tę objął Jacek Sieradzki i sprawował ją do stycznia 2023.

Udostępnij