img_17712.jpg

Bojkot
Wielkość bohaterów wielkich dramatów zwykle mierzy się rozmiarami ich działań. Ale w Cydzie Corneille’a Chimena i Roderyk dowodzą miary swojego systemu wartości umiejąc rezygnować. Akcja dzieje się w jedenastowiecznej Sewilli, więc sporo tu miłosnych westchnień i przelanej krwi. Niemniej scena po scenie, przez pięć aktów, bohaterowie Corneille’a pokazują, że umieją rezygnować z własnej wygody: a to dla idei, a to dla godności innych. Oczywiście: rezygnacja też jest jakimś działaniem. Tyle że u Corneille’a nie liczy się tworzenie nowych sytuacji, lecz – może i niepragmatyczna – umiejętność nieprzystawania na złe sytuacje, które już się wydarzyły. Cyd jest opowieścią o sensie bojkotu.
I warto przypomnieć, że ta opowieść nie jest tragedią. Bo przecież za rezygnację ze zła trudno Corneille’owi kogokolwiek ukarać.
***
Jeffrey Sonnenfeld i jego zespół badawczy na Uniwersytecie Yale stworzył listę międzynarodowych korporacji, które po trzecim tygodniu wojny w Ukrainie, mimo apeli, nie rezygnują z zarabiania w Rosji. Wiele z tych firm działa w Polsce, między innymi:
Accor
Asus
Auchan
Reebok
Decathlon
Leroy Merlin
LG Electronics
Metro Group (w Polsce Cash & Carry)
Oriflame
Pirelli
Subway
I oczywiście koncern Nestlé. Całkowite wycofanie się z Rosji zmniejszyłoby jego światową sprzedaż zaledwie o dwa procent, a jednak...
Nestlé, czyli w Polsce:
Acqua Panna
Aero
Aqua Mineral
Bon Pari
Cheerios
Chocapic
Dar Natury
Dolce Gusto
Gerber
Gold Flakes
Gourmet
Häagen-Dazs
JOJO
Kit Kat
Lion
Lion Cereal
Maggi
Mövenpick
Nałęczowianka
Nescafé
Nespresso
Nesquik
Nesquik Breakfast Cereal
Nestlé
Nestlé Corn Flakes
Nestle Pure Life
Perrier
Princessa
San Pellegrino
Schöller
Starbucks (produkty sieci kawiarni dostępne w sklepach)
Winiary