„Kamyk Puzyny” dla Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy pod kierownictwem Jacka Głomba

2018
Nagroda Kamyk
19 lut, 2018

Tegoroczna Nagroda im. Konstantego Puzyny została przyznana Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy działającym pod dyrekcją Jacka Głomba za wieloletnią cierpliwą pracę, dzięki której powstał wyjątkowy teatr mocno związany z miastem i jego mieszkańcami, a także głęboko angażujący się w najważniejsze sprawy kraju.

Nagroda – przyznawana za łączenie twórczej działalności z zaangażowaniem w życie publiczne – w tym roku trafi do teatru, który od dawna realizuje misję teatru publicznego. Do teatru, na zamówienie którego napisano wiele istotnych tekstów scenicznych, dysponującego świetnym, wielopokoleniowym zespołem. Kapituła docenia różnorodność programową, odwagę artystyczną i umiejętność prowadzenia wielowymiarowego dialogu z widzami, które są szczególnie cenne w czasach niestabilnych dla sztuki publicznej.

 

 

W ubiegłych latach laureatami Nagrody im. Konstantego Puzyny byli Komuna// Warszawa (2015), Justyna Sobczyk (2016) oraz protestujące aktorki, aktorzy oraz publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu (2017).

Nagroda powstała z inicjatywy redakcji „Dialogu”, a jej fundatorem jest Instytut Książki. Przyznaje ją Kapituła złożona z redaktorek i redaktorów „Dialogu” i kolejnych laureatów i laureatek. Laureat otrzymuje 10 tys. złotych oraz statuetkę „Kamyk Puzyny” zaprojektowaną przez Krzysztofa M. Bednarskiego.

Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika „Dialog”, a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: „Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?”.

Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu urodzin jej patrona – 13 kwietnia 2018 roku.

Udostępnij