„Kamyk Puzyny” dla Joanny Szczepkowskiej

2021
Nagroda Kamyk
19 lut, 2021

Nagroda im. Konstantego Puzyny została w tym roku przyznana Joannie Szczepkowskiej, aktorce, pisarce, felietonistce, reżyserce i dyrektorce Teatru Na Dole oraz Teatru Pudło, w którym stworzyła nową formułę teatru domowego, profesjonalizmem, pomysłowością i dowcipem przezwyciężając teatralny lockdown i pandemiczne ograniczenia. Nagroda przyznana została za angażowanie się w obronę przegranych spraw, za ryzykowanie śmiesznością, za prowokowanie dyskusji, za nonkonformizm i wypowiadanie na głos tego, czego inni wypowiedzieć nie mają odwagi, za wierność sobie i wkładanie kija w mrowisko, za śmiałość i osamotnienie, za końce i początki, które ogłosiła lub spowodowała.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody im. Konstantego Puzyny byli Komuna// Warszawa (2015), Justyna Sobczyk (2016), protestujące aktorki, aktorzy oraz publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu (2017), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy działający pod dyrekcją Jacka Głomba (2018), Dorota Buchwald i zespół Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (2019) oraz Ewa Guderian-Czaplińska (2020).

Nagroda powstała z inicjatywy redakcji „Dialogu”, a jej fundatorem jest Instytut Książki. Przyznaje ją Kapituła złożona z redaktorów „Dialogu” i kolejnych laureatów. Laureat otrzymuje statuetkę „Kamyk Puzyny” zaprojektowaną przez Krzysztofa M. Bednarskiego oraz dziesięć tysięcy złotych. 

Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika „Dialog”, a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: „Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?”.

Udostępnij