Pusta szklanka internetu

Piotr Olkusz
Blog
06 kwi, 2021

Kiedyś sąsiedzi pożyczali sobie szklankę cukru, dziś pożyczają sobie internet. 

Do tragedii doszło w Wielką Sobotę, gdy koparka sprzed kamienicy obok przerwała światłowód. „Nasz światłowód” – jak doprecyzowała pani z parteru, na co dzień ślepa na problemy naszego domu. 

„Jak my się teraz w Święta spotkamy z rodziną?” – pytali sąsiedzi. No bo jak? Bez zooma, bez skype’a, bez tych gigabajtów wymian z cyberprzestrzenią słanych światłowodem, na którym przez ostatni rok zawisły nasze kontakty ze światem, życie prywatne i zawodowe. 

O, światłowodzie, któryś nas głosił, od zenitu
Wszechdoskonałości Dziejów,
Ten sam – zatonął – pod brukiem z granitu!
Tysiąc Pasyj rozdziera go w części,
A każda wyje: „Nie ja!...”
„Nie ja!” – zębami chrzęści.

Widziałem te czoła ożałobionych wdów i wdowców wpatrzonych łyżkę koparki podsiębiernej Liebherr zanurzonej w ziemi jakoby sztylet w krwawiącym jeszcze sercu. Tam, poterane błotem, dogasały po cichu ostatnie szepty domen www, kropka com i kropka pl. Jęków bólu i westchnień żalu nie tłumiły nawet nasunięte na nos, usta i brodę maseczki. Wilgotnych źrenic nie kryły zaś przyłbice. I była w tem Polska, od zenitu wszechrozpaczy dziejów… „Mam internet w komórce” – szepnąłem ledwo, by nie zbezcześcić tej chwili żałobnej. „Pożyczę”.

– Dom jest nieduży, wi-fi z telefonu dojdzie do każdego – mówię.
– Hasło? – pyta sąsiad.
– Wakacjewprowansji, z wielkiej litery i jak jeden wyraz – rzucam.
– Z polskimi znakami, czy bez?

Na ten jeden Wielkanocny niedzielny poranek stałem się bohaterem mojego domu. Ileż życzeń i wzruszeń przesłał modem mojej komórki! Ileż zoomów i skype’ów słał z zaułków w zaułki, rwące jak kaukaskie konie, lotne, jak przed burzą jaskółki.

Po południu przyszedł esemes: „Twój limit transmisji danych został przekroczony: zaloguj się na portal www.play.pl by dokupić nowy pakiet”.

Zaloguj, zaloguj? Tylko jak?

Udostępnij

W zespole redakcyjnym „Dialogu” od roku 2009. Z wykształcenia teatrolog i romanista. Zajmuje się przede wszystkim teatrem francuskim, instytucjonalnymi uwarunkowaniami estetyki teatralnej, rozwojem idei teatru popularnego, a także osiemnastym wiekiem w teatrze i narodzinami nowoczesności. Tłumaczył teksty teoretyczne i literackie (w tym sztuki teatralne). Wykłada w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, jest także recenzentem portalu teatralny.pl.