Confetti dla Joanny

Justyna Jaworska
Blog
07 wrz, 2021

O tej książce nie piszemy peanów, bo nam nie wypada. Ale musimy chociaż wspomnieć, że nasza redakcyjna koleżanka Joanna Krakowska dostała za Odmieńczą rewolucję. Performans na cudzej ziemi Gdyńską Nagrodę Literacką. Duma!

I już to Joannie opowiadałam, ale opowiem jeszcze raz: na Netfliksie pojawił się serial akademicki Pani dziekan (The Chair), którego bohaterka obejmuje tytułowe stanowisko na wydziale anglistyki pewnego nobliwego uniwersytetu. Córeczka zadaje jej pytanie, dlaczego została doktorem. Bohaterka odpowiada jak to dziecku, że zawsze lubiła czytać wiersze i powieści, no i chciała to w życiu robić dalej… Córeczka nie odpuszcza: „Ale mamo, dlaczego zostałaś doktorem? Przecież nie pomagasz ludziom”. Panią dziekan zatkało, a profesor Joanna Krakowska nie musiałaby się obawiać takiego pytania, bo akurat jej książki pomagają ludziom. 

Zwłaszcza Odmieńcza rewolucja (o której mieliśmy nie pisać) może bardzo pomóc naprawdę wielu osobom, bo dodaje odwagi i otuchy, że choćbyśmy żyli w najsmutniejszej strefie, za oceanem tęczowe szlaki zostały już przetarte. A jakie fajne (choć trudne) było to przecieranie! Fanfary. Dużo confetti.

Udostępnij

W zespole redakcyjnym „Dialogu” od 2007 roku. Wykładowczyni Instytutu Kultury Polskiej UW pracuje jako adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wydała książkę „Cywilizacja Przekroju. Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym” (WUW, 2008). Naukowo interesuje się między innymi sockonsumeryzmem, kinem polskim lat siedemdziesiątych, historią kultury XIX i XX wieku, szefuje też Zespołowi Badań Mody i Dizajnu. Jest w jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.